Care este procedura cand bunica iese in concediu parental?

29 august 2022 128

Buna ziua. Fiica mea casatorita este insarcinata. Atat ea, cat si sotul ei, nu lucreaza oficial. Eu ca bunica, daca lucrez oficial, pot sa ies in concediu parental?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar

Buna ziua

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului conform opţiunii solicitate ca persoană asigurată mai poate beneficia, la cerere opţional: tatăl, bunelul, bunica sau altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului necesar de cotizare şi se află în concediu pentru îngrijirea... mai detaliat copilului.

Adresativa la Casa Nationala de Asigurari Sociale sau accesati https://cnas.gov.md/tabview.php?l=ro&idc=560&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii

3 septembrie 2022