Care este procedura de anulare a titlului de proprietate?

17 septembrie 2018 284

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați în următoarea situație: casa construită de părinții mei in 1987, documental (titlul de proprietate eliberat de primărie) aparține altei persoane. Primăria spune că a gresit. Care sunt "pașii" pe care trebuie să-i întreprindem ca părinții să obțină titlul de proprietate asupra imobilului? Mulțumesc!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În cazul în care nu sunt litigii, persoanei pe numele căreia s-a eliberat titlul depune o cerere la primărie privind anularea acestuia, primăria ulterior eliberînd un nou titlu cu informația corectă, de regulă e vorba de o declarație notarială, deoarece dacă titlul creșit a fost înregistrat la cadastru, atunci... mai detaliat urmează a fi radiat și din registrul bunurilor imobile. În caz că apar divirgențe sau neînțelegeri, sau persoana este decedată, acțiunea de anulare a titlului se va face doar prin intermediul instanței de judecată.

17 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna ziua,
Trebuie să vă adresați cu o cerere prealabilă către Primărie și să solicitați "revocarea" titlului eliberat greșit, iar dacă refuză va adresați în instanţa de judecată.
Atenție! Aveți grija la termenul de adresare întrucât sunt foarte restrânse!

17 septembrie 2018