Care este procedura de calcul a plății pentru întreținerea copiilor?

25 februarie 2018 65

Eu sunt căsătorită si am 2 copii (3 ani, 1 nou-născut). Soțul meu are din prima căsătorie inca un copil (9 ani) căruia ii achită pensie de întreținerea 1.500 lei lunar dupa hotarirea judecătorească din iulie 2017. Menționez ca oficial este șomer si plata pentru 1 copil a fost calculata din venitul oficial al unui șomer in orașul Chișinău (~4.700 lei lunar). In realitate, soțul meu muncește in Europa cu venit de 1.000-1.400€ lunar. Eu sunt hotarita sa cer întreținerea pentru cei 2 copii ai mei si ma interesează care este procedura si probabilitatea de a primi o suma oarecare pentru copii? Cit si cum se calculează pentru 1 copil de 9 ani, apoi pentru ceilalți 2 copii mici? Mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună seara Dna Olga,
În cazul în care soțul are 3 copii, pensia de întreținere pentru aceștia se stabilește în mărime de 1/2 din toate veniturile acestuia.
Aceasta 1/2 din toate veniturile ar putea fi repartizată în mod egal între copii ceea ce ar presupune a câte 1/6 din toate veniturile... mai detaliat pentru fiecare dintre copiii.
Informația despre datele statistice cu privire la minimum de existență și cheltuielile necesare pentru întreținere le găsiți pe pagina web statistica.md.detele sunt oferite de Biroul Național de Statistică.

25 februarie 2018