Care este procedura de demisie din functia de administrator SRL în cazul în care asociatul nu o acceptă?

17 octombrie 2017 2366

Buna ziua! De un an sunt administrator la un SRL. Am participat la etapa de formare a afacerii primele două luni, apoi am decis să plec deoarece nu prea aveam ce face acolo - toate formalităţile se îndeplineau de către manageri, contabil-şef dar şi asociatul unic, iar eu am rămas administrator doar pe hârtie. Acum 6 luni am solicitat (verbal) prima dată asociatului unic că doresc să demisionez, însă demisia mea a fost tergiversată de ultimul cu mai multe argumente dubioase. La un anumit moment, am pierdut legătura cu asociatul unic, el nu răspunde la telefon şi la mesaje. I-am înaintat cerere de demisie prin scrisoare recomandată de două ori, însă şi acestea au fost ignorate.
Care este procedura de demisie a administratorului în acest caz, în condiţiile în care asociatul unic ignoră / respinge tăcit solicitările mele de a demisiona?
Am încercat să găsesc răspunsurile studiind legea SRL, Codul Muncii şi alte acte legislative, însă fără succes. Vă rog foarte mult să mă consultaţi, măcar pe scurt, cum să procedez.
Mulţumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Procedură nu există.
Proiectul de lege de modificare a Codului civil şi altor legi (care ar putea intra în vigoare pe parcusul anului 2018) prevede o procedură în care administratorul convoacă AGA şi pune în discuţie chestiunea privind demisia sa. Dacă AGA refuză să adopte o decizie de desemnare a... mai detaliat unui nou administrator, administratorul curent poate cere Camerei Înregistrării de Stat radierea sa.
Astăzi însă asemenea probleme se soluţionează doar prin acţiune în judecată a administratorului faţă de societate şi asociaţi.

18 octombrie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

dacă este contract de muncă prin cerere de demisie cu preaviz de 30 de zile....iar în cazul în care activați conform unui contact civil (prestări servicii, mandat) -prin cerere de reziliere

3 februarie 2018