Care este procedura de divort?

1 august 2017 279

Buna ziua. Care este procedura de divort? Cum se imparte apartamentul? Cine ramine sa locuiasca in el si ce face celalalt?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Reglementarea juridică a procedurii de divorț (atât pe cale extrajudiciară cât și pe cale judiciară) se conține în prevederile Codului Familiei al Republicii Moldova și, tangențial, în alte acte normative.

Puteți urmări procedura realizării divorțului în detalii aici: http://alobebe.md/procedura-de-divort-in-republica-moldova/

Succese!

1 august 2017
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Elena
Imi pare rau ca urmeaza sa treceti prin aceasta procedura, dar daca nu este de evitat, atunci puteti sa divortati la OSC (in cazul in care nu sunt copii minori si ambii sunt de acord). Daca sunt copii minori atunci doar prin Instanta de judecata.
Ce tine... mai detaliat de partajarea averii comune aici sunt fineturi care urmeaza a fi abordate individual, motiv din care Va recomand sa gasiti timp sa mergeti sa consultati direct un avocat.

1 august 2017