Care este procedura de divort?

19 octombrie 2020 238

Buna ziua. Care este procedura de divort? Unde trebuie sa ma adresez si de ce acte am nevoie? Nu am de impartit avere, vreau doar sa ramana copiii cu mine. Avem doi copii minori. Sotul nu este de acord sa divortam. Motivul pentru divort este ca sotul are probleme cu alcoolul, nu are loc stabil de munca si nu aduce niciun venit in casa de 8 ani, nu mai putem gasi limba comuna.Cat priveste domiciliul copiilor, el nu are conditii si posibilitati mai bune pentru ei. Daca nu ar fi alcoolul, as mai rezista pentru copii. Nu am nimic impotriva sa se vada cu copii, poate sa-i vada cand si cat doreste.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca nu este acordul ambilor soți, desfacerea căsătoriei va avea loc in instanță la locul domiciliului.
Model acțiune https://yavo.md/rom/modele

19 octombrie 2020