Care este procedura de divort?

12 august 2021 138

Buna ziua. Nu mai pot suporta abuzul emotional din partea sotului si vreau sa termin casnicia de 14 ani, in care avem 5 copii, cel mai mic de doar 3 luni. De ce am nevoie, care este procedra si care sunt costurile? Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cu acordul ambilor soți, este posibil prin intermediul organului de stare civilă.
Daca nu există o înțelegere, doar prin instanța de judecată, primordial aveti nevoie de buletine, certificat de casatorie, naștere copii.
Costurile sunt diferite de la avocat la altul.

12 august 2021