Care este procedura de divort in Moldova?

18 mai 2018 398

Se poate sa se ia decizie de divort, daca o parte nu este de acord si nici nu este in tara cand s-a decis?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Divorțul are loc prin intermediul instanței de judecată în cazul în care există copii minori ai soților sau unul dintre soț nu își exprimă acordul.
Acțiunea de divorț poate fi depusă și în lipsa unuia dintre soț.
În caz că nu sunt probleme și nici copii minori ai soților, desfacerea căsătoriei... mai detaliat se face la oficiul stării civile în prezența ambilor soți.

18 mai 2018