Care este procedura de eliberare a apartamentului

19 septembrie 2023 3

Buna ziua. Am cumparat un apartament de la banca, care detinea apartamentul in proprietate (confirmata prin extras de la ASP). Cu toate acestea, in apartament locuiesc proprietarii precedenti, care nu vor sa-l elibereze. Spuneti-mi, va rog, care este procedura pentru a-i evacua din apartamentul meu. Mersi anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

sau solicitați băncii să se clarifice repede, ........pentru a evita o procedură mai îndelungată....poate încercați prin procedura în ordonanță......
Articolul 345. Pretenţiile în al căror temei se emite

... mai detaliat ordonanţă judecătorească

Se emite ordonanţă judecătorească în cazul în care pretenţia:

r) este înaintată de persoana care a primit sau a cumpărat un bun, dacă se referă la evacuarea persoanelor din bunul imobil transmis sau vîndut de executorul judecătoresc, cu confirmarea acestui fapt de către instanţa de judecată...............

20 septembrie 2023