Care este procedura de inscriere a paternitatii?

7 martie 2018 100

Sotia este inscrisa oficial cu alt barbat, dar nu traiesc impreuna de mult timp. Cu putin timp in urma Dumnezeu ne-a daruit un copilas pe care ambii l-am dorit. Sotia este de acord ca copilul sa ia familia mea si eu recunosc ca copilul este al meu. Care-i procedura pe care trebuie sa o parcurgem?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Oleg,

Din speță reiese că dvs nu sunteți tatăl copilului dacă stipulați că sunteți de acord ca acesta să ia familia dvs și totodată dvs îl recunoașteți ca copilul dvs, astfel, în acest nu ar fi posibilă stabilirea paternității deoarece calitatea de tată al copilului o are altcineva și... mai detaliat care are anumite drepturi și obligații asupra lui de aceea mai întâi acesta ar trebuie decăzut din drepturile părinteți pentru anumite motive ... Sau dacă situația este alta, vă rămâne doar în baza unei declarații comune a părinților să recunoașteți benevol paternitatea la oficiul de stare civilă din raza domiciliului dvs.

7 martie 2018
  • Parajurist

Buna, Oleg!
Conform art. 47 a Codului familiei prezumţia de paternitate a fostului soţ poate fi înlăturată printr-o declaraţie depusă personal. În cazul în care soţul nu se poate prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi se expediază la organul de stare civlă.
Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate... mai detaliat fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.

7 martie 2018