Care este procedura de renuntare la pensia alimentara?

30 octombrie 2019 118

Buna ziua. Sunt despărțită cu soțul de acum 8 ani. Atunci prima fata avea 18 si a doua 11. Respectiv, achită pensia alimentara doar pentru cea minora. Vreau sa renunt la pensia alimentară. Puteți să-mi explicați, va rog, cum decurge această procedură? Trebuie să-l decad din drepturi parintesti? Este nevoie sa merg numaidecât in judecata? Trebuie sa achit ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Nu puteți renunța, deoarece legea nu vă permite să acționați în detrimentul interesului copilului. Or, pensia de întreținere este pentru copil ci nu pentru Dvs., cu atât mai mult cu cât nici legea măcar nu prevede o asemenea procedură.
De altfel, legea nu prevede nici dreptul de a renunța la... mai detaliat drepturile părintești, iar în cazul decăderii din drepturile părintești părintele respectiv oricum este obligat la plata pensiei de întreținere pentru copil, întrucât el este decăzut doar din drepturi, nu și din obligații.
Odată ce există o hotărâre judecătorească privind încasarea pensiei de întreține aceasta nu mai poate fi anulată.
Totuși, Dvs. puteți retrage titlul executoriu din executare, ulterior fiind în drept să-l puneți din nou în executare. Perioada pentru care titlul este retras din executare nu veți putea pretinde plata pensiei de întreținere pentru copil.

31 octombrie 2019