Care este procedura de restabilire în funcţie în baza hotărârii instanţei de fond?

5 octombrie 2023 5

Bună! Instanţa de fond a dat termen de 15 zile pentru executare benevolă. După expirarea termenului indicat, eu pot să fiu restabilită în serviciu sau va fi necesar să aştept decizia Curţii de Apel? Mulţumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Sîrbu
  • Avocat

Buna ziua, angajatorul este obligat sa va restabileasca in 15 zile. Nu trebuie sa asteptati decizia in apel. Daca nu o face, puteti apela la executor. Recent am avut cu o clienta asa caz si a fost restabilita in 15 zile. Pentru intrebari suplimentare puteti apela la nr. 069574023.

6 octombrie 2023