Care este procedura de vanzare a mostenirii?

27 noiembrie 2019 84

Sunt mostenitoarea averii mamei. D la data decesului au trecut 6 luni. Acum vreau sa cunosc care este procedura de vanzare a mostenirii dobandite. Ce trebuie sa cunoastem? Cum se face corect pe etape?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ca sa puteti vinde, trebuie, in cazul bunurilor imobile si a unor bunuri mobile (de ex automobil), sa fiti inregistrat ca proprietar in registrul respectiv. Certificatul de mostenitor nu este suficient, el trebuie inregistrat la oficiul cadastral.
Daca aveti deja titlul de proprietate, puteti vinde liber, in... mai detaliat ordine generala.
Notarul o sa va comunice care acte trebuie sa prezentati la instrainarea bunului imobil primit in mostenire.

28 noiembrie 2019