Care este procedura eliberarii pensionarilor de virsta la reducerea statelor de personal

13 noiembrie 2017 172

Au fuzionat RED NORD VEST si RED NORD. Eu am iesit la pensie de virsta in 2015, activez pina acum pe contract de munca nedeterminat. Pe data de 26 octombrie au fost 2 despozitii. Prima ca sa disponibilizeaza unitatile unde in grupul de calcul eram 4 unitati unde inclusiv unitatea mea de tehnician. A doua dispozitie a fost pentru disponibilizarea pe familie a fiecarui lucrator, unde pensionarii de virsta n-au fost in lista. Cum am sa fim eliberati nimeni nu ne lamureste.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Probabil angajatorul sau administratorul vă va concedia după modificările apărute în Codul Muncii, care permit concedierea salariaților care au ajuns la vârsta pensionară. Până atunci acesta prelabil trebuie să vă anunțe prealabil printr-o scrisoare despre acest fapt dacă intenționează să vă concedieze.

13 noiembrie 2017