Care este procedura pentru importul de încălțăminte sau haine?

6 decembrie 2023 3

Bună! Sunt persoană fizică și doresc să importez pentru prima dată niște marfă în țară, pentru o mică afacere, și anume încălțăminte (50 perechi) și ceva haine. Valoarea totală a mărfii este 700€, fără costurile de transport din țara de origine incluse. De ce acte am nevoie când marfa ajunge la vama Republici Moldova? Din câte am înțeles, am nevoie de factura comenzii ca să fac dovada valorii mărfurilor! Care este procesul de import pentru persoanele fizice? Nu am SRL sau Întreprindere Individuală înregistrată pentru comerț și va reamintesc că o fac pentru prima dată.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Gheorghe, în primul rând activitatea comercială o poți desfășura doar în conformitate cu legislația în vigoare, adică având un SRL sau ÎI.
În al doilea rând, vei avea invoice/factura de peste hotare care va însoți marfa pe timpul transportului, iar la vamă un broker vamal poate să facă toate acțiunile... mai detaliat necesare de declarare a mărfurilor și alte operațiuni vamale.
Poți să mă suni la 069992921 și îți explic mai amănunțit cum ai putea singur să execuți operațiunile vamale.

7 decembrie 2023