Care este responsobilitatea fondatorului SRL daca aceasta are datorii?

27 februarie 2020 124

Care este responsobilitatea fondatorului SRL daca aceasta are datorii?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Fondatorul nu răspunde pentru obligatiile SRL-ului.

27 februarie 2020
  • Jurisconsult

Buna ziua Dima,

În cazul in care SRL-ul va ajunge in insolvabilitate din culpa administratorului/fondatorului, atunci este prevazuta raspunderea subsidiara.

Legea insolvabilitatii prevede ca în cazul insolvabilităţii debitorului din culpa fondatorilor (membrilor) lui, a membrilor organului executiv sau a unor alte persoane care au dreptul de a da indicaţii obligatorii pentru debitor... mai detaliat ori care pot influenţa în alt mod acţiunile debitorului (insolvabilitate intenţionată), aceştia poartă răspundere subsidiară solidară faţă de creditori în măsura în care bunurile debitorului sînt insuficiente pentru executarea creanţelor creditorilor.

28 februarie 2020