Care este salariul de functie a unui psiholog in centre de plasament pentru copii?

7 mai 2018 2141

Eu activez ca psiholog într-un centru de plasament pentru copii si am fost salarizat conform legii 381 cu salariul de functie de 1.200 de lei, ca mai apoi sa descopar ca in aceiasi lege este o nota care specifica ca psihologii trebuie sa aiba salariul de functie conform cuantumului prevazut pentru pedagogul social adica 2.600 aproximativ. Cum până la urma trebuie sa fiu salarizat? Am scris si un demers la ministerul de finante care sustine ca trebuie sa fiu salarizat conform notei din lege, contabilitatea neaga fara argumente legale. As putea sa solicit recalcularea salariului daca am fost salarizat incorect pina acuma si daca am intrerupt activitatea?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Sigur aveți tot dreptul de a înainta o astfel de cerere către angajatorul dvs iar dacă situație rămâne instabilă puteți înainta și o plângere către Inspectoratul Muncii pe numele angajatorului, în ambele înscrisuri argumentativă poziția pe baza reglementării legale sus indicate de către dvs.

8 mai 2018