Care este sansa de a anula procesul-verbal intocmit cu erori?

26 martie 2018 368

Bună ziua. Am așa o întrebare: dacă agentul constatator a întocmit procesul-verbal de contraventie cu erori (a indicat greșit alineatul), care este sansa de a anula procesul-verbal?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-le Dumitru,
Noi șanse nu dăm, nu le oferim și nici promisiuni și etc.
Legea spune clar, dacă sunt erori înseamnă că se anulează. Atacați decizia agentului constatator și Procesul-verbal.

26 martie 2018
Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua Domnul Dumitru! Noi întotdeauna avem șanse, dar ele reies în cazul dat din conținutul concret al Procesului-verbal cu privire la contravenție. Care trebuie detaliat analizat, văzut unde sunt erori de fapt și de drept și în legătura cu existența erorilor trebuie de atacat Proces-verbal.
În practica sunt foarte multe... mai detaliat cazuri cu constatarea contravenției greșită și împreună cu calificarea incorectă a faptei se încalcă atât normele materiale, cît și cele procedurale.
De accea, dacă observați acțiunile ilegale ale agentului constatator sau observați că fapta Dvs. contrazice acțiunilor în realitate, circumstanțele sunt indicate incorect, trebuie imediat cu argumentarea corectă să atacați acest Proces-verbal.

26 martie 2018