Care este taxa de stat pe dosar civil la Curtea Suprema? Cum se calculeaza?

30 iulie 2016 212

Vreau sa depun dosarul la Curtea Suprema. Pentru aceasta trebuie sa achit taxa de stat si nu cunosc cum se calculeaza plata pentru aceasta taxa de stat. Sper sa primesc raspuns. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salutare Erimei.

Pentru cererile de recurs privitor la hotaririle instantelor judecatoresti se achita taxa de stat in felul urmator:

a) 50% din ce urmează a fi plătită la depunerea cererii de chemare în judecată sau altei cereri (plîngeri). Exemplu: daca la depunerea cererii de chemare in judecata ati achitat taxa de 1000... mai detaliat de lei, la depunerea recursului o sa achitati - 50 % = 500 lei.

b) în cazul litigiilor cu caracter patrimonial – 50% din taxa calculată din suma contestată

Exemplu: suma contestata este 1000 de lei (D-stră ati solicitat in fond, in apel 2000 de lei, dar vi s-a acordat doar 1000). Taxa: 50 % din (3 % din 1000 lei).

Cele bune!

30 iulie 2016