Care este taxa pentru eliberarea certificatului de divorț?

18 ianuarie 2023 78

Buna ziua. Am fost la judecată și ne-am înțeles cu privire la toate aspectele legate de divorț. Ne-a rămas să solicităm certificatul de divorț. Care este taxa pentru eliberarea acestuia?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Sanda.
În hotărîrea judecătorească trebuie să fie prevăzut ceva de tipul:
La eliberarea adeverinței de desfacere a căsătoriei a încasa de la *****, INDP
*****, și *****, INDP *****, în folosul Statului a cîte 100,00 lei (o sută lei 00
bani), iar în total suma de 200,00 lei (două sute lei 00... mai detaliat bani) cu titlu de taxă de stat.

Respectiv taxa de stat pentru înregistrarea desfacerii căsătoriei în baza hotărîrii instanţei judecătoreşti este de 200 lei

19 ianuarie 2023