Care este termenul de depunere a plangerii la procurorul ierarhic superior?

28 decembrie 2021 64

Buna ziua. Nu sunt de acord cu clasarea unei cauze penale si vreau sa depun o plangere procurorului ierarhic superior, confirm art. 299 Cod de procedura penala. Care este termenul limită de depunere a plangerii din momentul in care am primit scrisoarea prin posta? Mersi.

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua , la speță este aplicabil art 313 alin.3 Cod de Procedură Penală.
Astfel, plîngerile împotriva acţiunilor şi actelor ilegale ale organului de urmărire penală şi ale organelor care exercită activitate specială de investigaţii pot fi inaintate de către bănuit, învinuit, apărător, partea vătămată, de alţi participanţi la proces... mai detaliat sau de către alte persoane drepturile şi interesele legitime ale cărora au fost încălcate de aceste organe, în termen de 10 zile, judecătorului de instrucţie la locul aflării organului care a admis încălcarea.
Dacă aveți intrebări suplimentare nu ezitați să mă contactați pe email. filip.rotaru98@gmail.com

29 decembrie 2021
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua Valeriu, la cazul Dvs. se refere art 299 (prim) care stipulează că aveți dreptul în termen de 15 zile de la momentul în care ați făcut cunoștință cu actul în cauză (la-ți primit prin aviz)să depuneți plînegea la procurorul ierarhic superior .

29 decembrie 2021