Care este termenul de prescripție pentru a primi îndemnizațiile de eliberare din serviciu ca funcționar public?

23 iulie 2018 36

Am fost funcționar public în primărie și funcția a fost lichidată în conformitate cu art. 63 din Legea funcționarului public și statutul funcționarului public. Nu activez din data de 10.06.2018. Până în prezent primarul refuză să emită dispoziția de plată a îndemnizațiilor de eliberare din serviciu, cu toate că eu am scris cerere și a fost înregistrată la secretar. Am impresia că o face ca să treacă termenul de prescripiție.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În mod normal, drepturile salariale urmează a fi achitate salariatului la eliberare din funcție.
Dacă nu se achită la eliberare, atunci se naște dreptul d-voastră de a solicita achitarea salariului pe cale judecătorească. În acest caz, se aplică termenul general de prescripție de 3 ani, dat fiind faptul că... mai detaliat legea nu prevede un termen special în acest sens.

Succese!

24 iulie 2018