Care este termenul in care agentul constatator poate intocmi procesul verbal?

8 august 2017 196

Agentul constatator a intocmit procesul verbal pe 19.04.17, ora 13.00, dar momentul comiterei a fost 06.04.17, ora 13.20. El sustine ca am incalcat legea 845 din 03.01.1992 si legea 218-XVI din 24.10.2008, astfel am comis o contraventie prevazuta de art. 263 al. 1 CCRM. Ce inseamna sau cine pot fi martori asistenti, au semnat pe proces verbal macar ca la locul si in timpul comiterii nu au fost prezenti. Colaboratorii de politie au dreptul sa fie martori? Eu am aflat de acest proces de la executorul judecatoresc. Este corect?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Potrivit art.388 alin. 8 Cod contraventional, in calitate de martor asistent poate fi doar o persoana dezinteresata. Colaboratorul de politie nu este persoana dezinteresata, atunci cand un alt colaborator de politie intocmeste procesul - verbal cu privire la contraventie. Un asemenea proces - verbal poate fi contestat.

8 august 2017