Care este termenul in care cumparatorul poate cere desfacerea contractului de vanzare-cumparare?

30 septembrie 2022 32

Buna ziua. Poate cumparatorul sa rezilieze contractul dupa ce a utilizat bunul pe care i l-am vandut si a expirat termenul de garantie? Este vorba despre o instalatie pe care nu a exploatat-o conform instructiunilor (am dovezi) si acum are pretentii ca nu e calitativa. Mai mult, cumparatorul nu a achitat pretul integral si are datorie in acest sens. Au trecut aproape 3 ani de la semnarea contractului. Care este termenul in care cumparatorul poate cere desfacerea contractului de vanzare-cumparare? Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ion, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
... mai detaliat (2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

2 octombrie 2022