Care este termenul procesului-verbal?

13 decembrie 2023 3

Buna ziua. Care este termenul unui proces-verbal contraventional? Din cate cunosc, termenul constituie 12 luni, dar cineva mi-a spus ca nu mai au termen de valabilitate. Este adevarat? Va multumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Nu e termenul procesului-verbal cu privire la contravenție dar termenul în care poate fi atras la răspundere contravențională din momentul în care s-a încheiat procesul-verbal.
Termenul general de prescripție a răspunderii contravenționale este de un an.
Termenul deprescripție curge de la data săvîrşirii contravenției şi pînă la data rămînerii definitive... mai detaliat a hotărîrii cu privire la cauza contravențională.
Termenul deprescripție a punerii în executare a sancțiunii contravenționale este de un an, calculat din data la care decizia sau hotărîrea prin care aceasta a fost aplicată a rămas definitivă.

14 decembrie 2023