Care este varsta la care poti incheia un contract de vanzare-cumparare a unui apartament?

30 martie 2020 99

Spuneti-mi, va rog, care este varsta la care poti incheia un contract de vanzare-cumparare a unui apartament? Dorim sa cumparam un apartament, iar proprietarul acestuia are 16 ani. Este posibil?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

O poți face la orice vârstă, doar că în cazul minorilor aceștia sunt reprezentați de părinți, iar în lipsa acestora de tutorele/curatorul desemnat, cu autorizarea prealabilă a încheierii actului juridic de vânzare - cumpărare.

Contractul trebuie autentificat notarial sub sancțiunea nulității absolute.

Adresați-vă la notar.

Succes!

31 martie 2020