Care este venitul impozabil?

7 martie 2024 3

Bună ziua. În 2004 am cumpărat un apartament în care nu am locuit și nici nu am avut viză de reședință. În contractul de vânzare-cumpărare este indicată valoarea cadastrala a imobilului (aproximativ 1.000 Euro). În schimb, în contractul de arvună am indicat că mărimea arvunei constituie 1.000 Euro și ca prețul imobilului nu va fi mai mare decât 20.000 Euro. Această din urmă sumă a fost prețul real pe care l-am plătit la cumpărarea apartamentului menționat. Am vândut apartamentul în cauză în septembrie 2023 cu prețul de 39.300 Euro. Autoritatea fiscală îmi calculează venitul impozabil ca fiind diferența dintre prețul de vânzare în 2023 și valoarea cadastrală indicată în contractul de vânzare-cumpărare din 2004. Nu mi pare just, având în vedere că valoarea cadastrala în 2023 este 12.000 Euro. Ce pot face în acest caz?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Marina, buna seara

Impozitul pe venit se calculează pe diferența de dintre suma la care ați cumpărat bunul imobil și cea de vânzare.
Aceasta diferență de preț reprezintă o creștere care se supune impozitării.

Cu respect,
Igor Brinișter

7 martie 2024