Care lege interzice prestarea serviciilor intime in Republica Moldova?

20 martie 2017 136

Care lege interzice prestarea serviciilor intime in Republica Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Art. 9 Cod Civil : Persoanele fizice şi juridice participante la raporturile juridice civile trebuie să îşi exercite drepturile şi să îşi execute obligaţiile cu bună-credinţă, în acord cu legea, cu contractul, cu ordinea publică şi cu bunele moravuri.
Art. 207 Cod Civil : Este ilicită cauza care contravine legii,... mai detaliat ordinii publice sau bunelor moravuri.
Art. 220 Cod Civil : Actul juridic sau clauza care contravin ordinii publice sau bunelor moravuri sînt nule.
Art. 220 Cod Penal : Articolul 220. Proxenetismul
(1) Îndemnul sau determinarea la prostituţie ori înlesnirea practicării prostituţiei, ori tragerea de foloase de pe urma practicării prostituţiei de către o altă persoană, dacă fapta nu întruneşte elementele traficului de fiinţe umane,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.
(2) Aceleaşi acţiuni săvîrşite:
a) asupra a două sau mai multor persoane;
b) asupra unei femei gravide;
c) de două sau mai multe persoane;
d) de o persoană publică, de o persoană cu funcţie de răspundere, de o persoană cu funcţie de demnitate publică, de o persoană publică străină sau de un funcţionar internaţional
se pedepsesc cu închisoare de la 4 la 7 ani.
(3) Aceleaşi acţiuni săvîrşite de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală
se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 10 ani.
Art. 89 Cod Contraventional : Articolul 89. Practicarea prostituţiei
(1) Practicarea prostituţiei
se sancţionează cu amendă de la 24 la 36 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 40 de ore.
(2) Persoana angajată în prostituţie contrar voinţei sale este degrevată de răspundere contravenţională.

20 martie 2017