Care organ este ierarhic superior primăriei locale?

11 aprilie 2017 438

Am scris o cerere catre viceprimarul (primarul nu activeaza la moment) orasului sa-mi dea statutul unei asociatii obstesti din acest oras! Cu incalcarea termenului mi s-a dat raspuns doar ca nu-mi poate da astfel de informatii, facind trimitere la Legea 982 din 11.05.2000 privind accesul la informaţie ...ceea ce ii un absurd total! Spuneti-mi va rog cum poate fi atras la raspundere viceprimarul pentru astfel de nelegiuiri si care organ este ierarhic superior primariei locale sa depun o cerere si o reclamatie. Unde ma pot adreasa sa pot obtine informatia in baza carui statut activeaza o asociatie obsteasca!?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua! Primaria nu are organ ierarhic superior. Respectiv, raspunsul Primarului (Viceprimarului) poate fi contestat in instanta de judecata, cu solicitarea de a obliga primaria de a elibera informatia solicitata, in temeiul Legii 982/2000 .

11 aprilie 2017