Care organ este in drept sa verifice situatia financiara a unei asociatii obstesti cu statut de utilitate publica in Republica Moldova?

13 august 2018 22

Care organ este in drept sa verifice situatia financiara a unei asociatii obstesti cu statut de utilitate publica in Republica Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Domnita,
Comisia de certificare de pe linga Ministerul Justitiei, este organul care examineaza rapoartele si documentele asociatiilor obstesti CARE SOLICITA atribuirea statutului de utilitate publica.
Dupa ce s-a obtinut acest statut, situatia financiara a Asociatiei trebuie sa fie supravegheata si gestionata de organul de control si revizie al Asociatiei, IAR IN TERMEN... mai detaliat DE 3 LUNI PINA LA SFARSITUL ANULUI RAPOARTELE FINANCIARE SE PREZINTA LA AGENTIA SERVICII PUBLICE.
Totodata, Asociatia obsteasca cu statut de utilitate publica trebuie sa faca publice rapoartele financiare pe pagina web si/sau prin alte mijloace de informare in masa.

14 august 2018