Care poate fi partea mea de pamint si trai daca sa impartit la trei persoane?

27 iunie 2017 39

Buna ziua! Dupa decesul parintilor au lasat mostenire la doi frati ai mei si mie a cite 37% din suta. Acum cum pot eu afla care este partea mea a locului de trai si pamint?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ecaterina, Daca ati trecut procedurile notariale si mi s-a eliberat Certificat de mostenitor legal, prin care ati devenit proprietara a 1/3 din casa si/sau pamant, urmeaza sa inregistrati aceste drepturi la OCT (Cadastru sau BTI cum se mai spune in popor).
Daca aveti inregistrat dreptul la OCT, si... mai detaliat nu reusiti sa Va intelegeti cu fratii referitor la impartirea in natura a bunurilor, atunci nu ramane decat sa mergeti in Judecata sa imparta Judecatorul fie sa fie vindut si impartiti banii.

27 iunie 2017