Care pot fi urmarile in caz ca plec din Moldova cu copilul in alta tara (unde avem domiciliul) fără acordul tatalui copilului?

25 mai 2020 277

Buna ziua. Eu (mama) si copilul de 2 ani avem cetatenia Moldovei, dar fara viza de resedinta, locul permanent de trai fiind in alta tara. As dori sa cunosc care pot fi urmarile in caz ca plec din Moldova cu copilul in acea alta tara fara acordul tatalui (care e cu locul de trai in acea tara). Nu suntem divortati. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca nu sunt obiecții din partea tatălui, nu ar fi cazul să apară careva consecințe, problema de regulă tine de situație în unul dintre soț vrea sa plece cu copilul iar celălalt nu e deacord.

28 mai 2020