Care sunt cerintele eliberarii certificatului componeta familiei?

23 martie 2017 48

Pot sa benificiez de certificatul componentei familiei, daca surorile si fratii sunt trecuti de 18 ani, unii sunt in casnicie? Secretara de la primarie spune ca nu are dreptul sa imi scrie in componenta familiei sora si fratii pentru ca au mai mult de 18 ani.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Art. 4 din Legea cu privire la locuinţe nr. 75/30.04.2015 defineşte familia în modul următor:

familie – soţii, copiii, părinţii şi reprezentanţii legali ai acestora, precum şi alte persoane aflate la întreţinerea acestora, care locuiesc împreună şi întreţin o gospodărie în comună.

***
Deci totul depinde dacă adulţii sunt întreţinuţi sau nu.

24 martie 2017