Care sunt conditiile pentru a vinde bunul imobil donat (casa+teren)?

12 aprilie 2019 47

Buna ziua. Puteti, va rog, sa ma ajutati. Tatal socru ne-a donat, mie si sotului, casa si terenul adiacent casei. In cazul in care vom fi nevoiti sa vindem patrimoniul primit in dar (donat), ce conditii trebuie sa intrunim pentru a putea face acest lucru?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Corina

Întâi de toate trebuie sa încheiați cu socrul dvs un contract de donație care sa îl înregistrați la Agenția Servicii Publice.
Ulteriir când veți intenționa sa vindeți terenul va adresați din nou la notar împreună cu cumpărătorul.
Actele necesare și taxa pentru serviciile notarului vi le va comunica notarul.
Printre actele... mai detaliat necesare la încheierea contractului se numără și contractul de donație, actele de identitate ale părților contractante, extrasul și certificatul privind valoarea care se obțin de la Agenția Servicii Publice.

13 aprilie 2019