Care sunt etapele de obtinere a autorizatiei de constructie a unei case, intr-o curte comuna?

5 noiembrie 2017 323

Intr-o curte de 5 ari avem titlu de proprietate 3 persoane. Acolo se afla si o casa, proprietarii careia suntem tot noi 3 (cote părți). Eu, unul din proprietari, vreau separarea terenului si pe suprafata care e a mea vreau sa construiesc casa. Care sunt etapele de repartizare a terenului conform cotelor parti? Pot obtine autorizatie de constructie a casei in curte comuna?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Leonid Popescu
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua, Maria! Pentru inceput e necesar sa va adresati la o companie specializata in cadastru si geodezie sau la I.S. "Cadastru" pentru a efectua o expertiza privind partajarea terenului-proprietate comuna. Nu-i exclus ca din punct de vedere tehnic terenul nu poate fi partajat. Daca totusi expertii vor constata ca... mai detaliat e posibil de partajat, atunci ei vor da mai multe variante de partajare. Tin sa mentionez ca partajarea poate fi efectuata cu acordul tuturor coproprietarilor. In caz ca nu ati ajuns la un acord comun, atunci urmeaza sa va adresati in instanta de judecata.
Referitor la constructia casei in curtea comuna, va comunic ca puteti construi si fara a partaja lotul de teren, cu conditia ca veti avea pentru inceput acordul in scris al coproprietarilor de a construi. Totodata, urmeaza sa obtineti de la Primarie certificat de urbanism pentru proiectare, prin care vor fi stabilite conditiile de proiectare si constructie. Iarasi, nu se exclude faptul ca Primaria poate sa va interzica sa construiti constructii capitale pe terenul respectiv din diferite motive (tehnice sau juridice).

6 noiembrie 2017