Care sunt legile care ne apara drepturile in ceea ce priveste procurarea unui apartament aflat in constructie?

4 iulie 2017 220

Buna ziua, am procurat apartament de la o companie de constructii. Casa este deja construita practic ca suntem conectat la toate retelele, dar anume faptul ca casa nu sa dat in exploatare la termenul stabilit in contract de ex la data de 22.12.2016 este stipulat in contract ca este posibila retinerea darii de exploatare pe un termen de 3 luni, dar la incheierea contractului noi ca cumparatori am mai adaugat un subpunct in care se scrie ca dupa expiarea termenului de dare in exploatare penalitatea pentru fiecare zi sa constitue 0.1 procent din suma achitata integral de noi. As dori ca sami dati careva sfaturi referitor la unele articole ca sa ma informez care drepturi anume ne apara drepturile mele.

Comentariile juriștilor 7

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua. In ceea ce priveste penalitatea, aceasta este reglementata de art. art. 624 - 63- Cod Civil (http://lex.justice.md/md/325085/). Referitor la conditiile generale care reglementeaza efectele neexecutarii sau executarii necorespunzatoare a obligatiilor contractuale, vedeti art. art. 602-623 Cod Civil.
Dispozitii cu privire la rezolutiunea Contractului gasiti la art. art. 733-748 Cod... mai detaliat Civil.
Totodata, dreptul de a incasa penalitate este garantat si prin art. 572 alin. (2) Cod Civil.
Succes!

4 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Din 22.12.2016 pina la momentul cind va fi dat in exploatare blocul de locuit ve-ti calcula zilele si penalitatea stipulata in conditiile contractuale (0.1 procent) , solicitati printr-o cerere prealabila sau aviz incasarea penalitatii stipulate in contract , iar in cazul refuzului va adresati in instanta de judecata ! ... mai detaliat Totodata asigurati-va si d-stra ca a-ti investit in bunul imobil conform graficului de plati , si nu aveti de achitat careva penalitati contractuale !
Succese !

4 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Suplimentar, atrageti atentia la modul in care este formulata clauza cu privire la termenul de dare in exploatare. Daca este asa cum ati scris in intrebare, atunci antreprenorul poarta raspunderea de a plati penalitate, doar incepind de la data de 22 MARTIE 2017 (avind in vedere cele trei luni convenite... mai detaliat pentru intirziere, care de fapt inseamna termenul final/maxim).

4 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar , conform contractului de investitie , termenul executarii lucrarilor urmau a fi finalizate la 22.12.2016 , 3 luni fiind perioada pentru care nu se vor incasa penalitati in cazul in care constructia va fi data in exploatare(nu a fost data in exploatare) , dupa scurgerea termenului de 3... mai detaliat luni se va lua in considerare termenul executarii lucrarilor si darii in exploatare , adica 22.12.2016 ! Antreprenorul va fi obligat de catre instanta de judecata la plata penalitatii din momentul in care blocul urma a fi dat in exploatare ,cu includerea in termen a acestor 3 luni !

4 iulie 2017

Va multumesc frumos.

4 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cu placere!
Si totusi, fiti sigur ca antreprenorul este in intirziere din data de 22 martie 2017. Asta si a fost sensul si scopul introducerii acestei clauze contractuale. Antreprenorul si-a asigurat, astfel, un termen suplimentar de dare in exploatare, termen care fiind convenit intre parti, nu poate fi tratat ca... mai detaliat fiind unul de intirziere , logic - s-a admis de comun acord ca darea in exploatare poate sa intirzie cu 3 luni.
Articolul 575. Cod Civil:
”(2) Dacă termenul de executare a obligaţiei este determinat, se consideră că creditorul nu poate cere executarea înainte de termen. ”

5 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Domnul Vadim , solicit respectuos expedierea clauzelor din contract cu privire la penalitati !
calin.bobeica@yahoo.com

5 iulie 2017