Care sunt modalitatile?

23 martie 2019 37

Buna ziua. Am o prietena care incearca sa isi ia copilul de la tata, dar nu reuseste. Cuplu nu este casatorit si prietena mea are hotarare judecatoreasca precum ca copilul ramane la ea si tatal are voie de vizita. Fata s-a dus dupa baiat, dar tatal refuza sa il dea. E posibil asa ceva? Ce trebuie facut ca mama sa isi poata lua copilul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Părinții ambii au drepturi egale față de părinți chiar și în situație când este stabilit cu cine rămîne copilul minor ore tatăl la fel poate petrece timpul cu copilul minor cum consideră de cuviință.

In cazul in care exista un grafic de întrevedere și acesta nu-l respecta adresați-vă la autoritatea... mai detaliat tutara or in caz contrar și la politie.

23 martie 2019