Care sunt obligatiile si drepturile soferului care a fost oprit de politia de patrulare?

18 ianuarie 2020 1010

Buna ziua, stimati juristi. Care este legea care reglementeaza obligatiile si drepturile soferului care a fost oprit de politia de patrulare in cazul asa-ziselor "operatiuni speciale" (ex. de combatere a conducerii auto in stare de ebrietate). Este soferul obligat sa se supuna cererii inspectorului de a "sufla", parasi vehiculul, sau de a "intinde mana", in caz ca nu este intocmit niciun proces verbal? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Drepturile și obligațiile le puteți găsi aici : https://autoblog.md/va-cunoasteti-drepturile-ce-sa-cereti-si-cum-trebuie-sa-vorbiti-cand-sunteti-oprit-de-un-agent-de-circulatie/

Totodată puteți studia regulamentul serviciului patrulare internă.

19 ianuarie 2020