Care sunt pasii de radiere din Registrul informatiei criminalistice?

10 octombrie 2018 269

Buna ziua. I La 10.09.2012 s-a emis hotarare: ”In temeiul art. 55 CP se libereaza de raspundere penala in legatura cu savarsirea de catre acesta a infractiunii prevazute de art. 361 alin. 2, lit.b CP, cu tragerea la raspundere contraventionala in temeiul art. 55 CP si se aplica o sanctiune contraventionala in marime de 50 unitati conventionale”. Am achitat 1.000 lei imediat. Azi, 10.10.2018 luand cazierul judiciar, am constata ca are urmatoarea mentiune ”este inscrisa in Registrul de informatii criminalistice”. Ce trebuie sa fac ca sa am cazierul ”curat”, adica sa-mi radiez numele din Registrul informatiei criminalistice?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform punctelor 6, 8, 18, Hot. Nr. 328 din 24.05.2012:

6. Ministerul Afacerilor Interne este posesorul Registrului şi asigură condiţiile juridice, organizatorice şi financiare pentru crearea şi ţinerea acestuia...

8. Registratorii Registrului sînt organele de urmărire penală, de conducere şi exercitare a urmăririi penale, instanţele judecătoreşti şi organele de... mai detaliat executare a pedepsei privative de libertate, care, în procesul de îndeplinire a funcţiilor lor, asigură formarea resursei informaţionale a organelor de drept. Registratorul este în drept să delege funcţii de introducere nemijlocită a datelor în Registru subregistratorului pe criterii teritoriale.
Registratorii Registrului asigură la nivel de stat evidenţa unică, după cum urmează:
1) Ministerul Afacerilor Interne, conform competenţei, organizează şi ţine evidenţa:
sesizărilor despre infracţiuni şi contravenţii;
infracţiunilor, cauzelor penale şi persoanelor care au săvîrşit infracţiuni;
contravenţiilor, persoanelor care le-au comis şi sancţiunilor care au fost aplicate acestor persoane;
persoanelor anunţate în căutare, dispărute fără urmă, cadavrelor şi bolnavilor neidentificaţi;
persoanelor recunoscute ca părţi vătămate în cauzele penale;
obiectelor furate, depistate, sechestrate (obiecte marcate şi de anticariat, documente, arme, mijloace de transport etc.);
altei informaţii criminalistice şi criminologice, în conformitate cu legislaţia în vigoare;...

18. Radierea datelor din Registru se efectuează de către administratorul Registrului în baza deciziei registratorului, cu respectarea strictă a cerinţelor privind protecţia datelor cu caracter personal. Radierea datelor se face prin inserarea unei note speciale şi nu reprezintă excluderea fizică a datelor din Registru.

Dvs. trebuie să vă adresaţi la registrator, în cazul dat la organele de urmărire penală care trebuie să emită o decizie de radiere a datelor din registru.

Servus

11 octombrie 2018
Ion Mocanu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, cazierul trebuia să fie curat adică să fie lichidată încălcarea d-stră
insă dacă nu este, puteti să va duceti centrul de ileberarea acazierilor si sa cereti sa fiti radiati din baza de date a incălcărilor luați cu dumnevoastră dovada achitării amenzii și hotărîrea judecătorească.

12 octombrie 2018