Care sunt pasii de urmat pentru a cere in instanta dreptul de vizita a minorului si stabilirea drepturilor si obligatiilor parintelui care nu domiciliaza cu minorul?

6 iunie 2023 36

Buna ziua! Doresc sa intentez unproces in vederea stabilirii de catre instanta a dreptului de vizita a minorului, cuantumul pensiei alimentare precum si stabilirea celorlalte drepturi si obligatii care se impun ambilor parinti. Mentionez ca eu sunt cetatean roman, locuiesc in Marea Britanie, iar copilul meu este cetatean moldovean si roman, locuind cu mama lui in Republica Moldova. Doresc consiliere pentru a putea demara procesul in vederea stabilirii celor mentionate anterior. Multumesc!

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua Marius, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul Familiei al R. Moldovei, adică cum se regmentează celea descrise de DVS în solicitare. Articolul 61. Apărarea drepturilor şi intereselor legitime ale copiilor

(1) Drepturile şi interesele legitime ale copiilor sînt apărate de către părinţii lor.

(2) Părinţii sînt reprezentanţii legali... mai detaliat ai copiilor lor şi acţionează în numele lor în relaţiile cu toate persoanele fizice şi juridice, inclusiv în autorităţile administraţiei publice şi instanţele judecătoreşti, fără a avea nevoie de împuterniciri speciale.

(3) În cazul existenţei unor conflicte de interese între părinţi şi copii, acestea se soluţionează prin decizia autorității tutelare locale de la locul aflării copilului, care poate fi atacată pe cale judecătorească, interesele copiilor, în acest caz, fiind reprezentate de către autoritatea tutelară teritorială.

Articolul 62. Exercitarea drepturilor părinţilor

(1) Drepturile părinţilor nu pot fi exercitate contrar intereselor copilului lor. Părinţii nu pot prejudicia sănătatea fizică şi psihică a copilului.

(2) Metodele de educaţie a copilului, alese de părinţi, vor exclude comportamentul abuziv, insultele şi maltratările de orice fel, discriminarea, violenţa psihică şi fizică, aplicarea pedepselor corporale, antrenarea în acţiuni criminale, iniţierea în consumul de băuturi alcoolice, folosirea substanţelor stupefiante şi psihotrope, practicarea jocurilor de noroc, cerşitul şi alte acte ilicite.

(3) Toate problemele privind educaţia şi instruirea copilului se soluţionează de către părinţi de comun acord, ţinîndu-se cont de interesele şi de părerea copilului.

(4) Părinţii poartă răspundere, în modul stabilit, pentru exercitarea drepturilor părinteşti în detrimentul intereselor copilului.
Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii

(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.

(2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.

(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

Articolul 75. Cuantumul pensiei de întreţinere încasate pentru copilul minor.

(1) Pensia de întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 - pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.

(2) Cuantumul cotelor stabilite la alin.(1) poate fi micşorat sau majorat de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părinţilor, de alte circumstanţe importante.

(3) În cazul în care unii copii rămîn cu un părinte, iar alţii - cu celălalt, pensia de întreţinere plătită în favoarea părintelui mai puţin asigurat se stabileşte într-o sumă bănească fixă, determinată conform art.76.

Articolul 76. Încasarea pensiei de întreţinere pentru copilul minor într-o sumă bănească fixă

(1) În cazurile cînd părintele care datorează întreţinere copilului său are un salariu şi/sau alte venituri neregulate sau fluctuabile ori primeşte salariu şi/sau alte venituri, total sau parţial, în natură, ori nu are un salariu şi/sau alte venituri, precum şi în alte cazuri cînd, din anumite motive, încasarea pensiei de întreţinere, sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri, este imposibilă, dificilă sau lezează substanţial interesele uneia dintre părţi, instanţa judecătorească poate să stabilească cuantumul pensiei de întreţinere într-o sumă bănească fixă plătită lunar sau, concomitent, într-o sumă bănească fixă şi sub forma unei cote din salariu şi/sau alte venituri conform art.75.

(2) Cuantumul sumei băneşti fixe încasate în conformitate cu alin. (1) se determină de instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială a părţilor, de alte circumstanţe importante şi păstrîndu-se, dacă este posibil, nivelul anterior de asigurare materială a copilului. Toate menționate mai sus se regalmentează în instanța de judecată pentru aceasta încadrați un avocat lecenziat din Moldova, îl obligați să vă apere interesele DVS în instanța de judecată. Eu vă accentuiez de dorit să aveți avocat lecenziat, adică el trebuie să vă prezinte pe viber sau Wațțap licenzia deținută pe familia lui, bine.

7 iunie 2023
  • Jurisconsult

Marius, eu îmi cer scuze, statutul meu e jurist consultatnt, Va atare ești în drept să inițiezi o acțiune în instanța de judecată din România, fiindcă sunteți cetățeni al României.

7 iunie 2023
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Pentru a stabili un grafic de întrevederi cu copilul minor urmează să vă adresați la autoritatea tutelară de la domiciliul copilului.
Iar ce ține de pensia de întreținere, puteți decide asupra acestei chestiuni și la notar.
Dacă dvs. vă aflați peste hotare, recomand să apelați la un avocat din Republica... mai detaliat Moldova, care să vă ajute cu soluționarea acestor chestiuni, ș.a.
Succes!

7 iunie 2023