Care sunt pașii pentru a obține un certificat de stare civilă prin judecata?

14 martie 2018 76

Bună ziua. În urma căutării certificatului de deces al bunelului, la starea civila or. Sîngerei, m-au anunțat ca nu îl găsesc în arhiva. Deci mi-au explicat ca singura cale este prin judecată. Am nevoie de certificat pentru pașaport român. Cum să procedez în astfel de situații?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Depuneți o cerere cu privire la constatarea faptelor care au valoare juridică în instanță de judecată din raza teritorială a defunctului și anexați probele care confirmă decesul persoanei (raport de expertiză, certificat de constatare a decesului, martori etc.)

15 martie 2018