Care sunt regulile sanitare si ce spune legea referitor la amplasarea toaletelor la tara?

14 iunie 2017 410

Am casa la tara, vecinii si-au construit toaleta chiar la hotar cu gradina mea, toata valea este plina de "miazme". Ce sa fac? E un om cu care nu poti discuta binevoitor si mi-a zis ca lui "nu-i pute".

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Din cîte cunosc nu există vreun act normativ care ar reglementa aceste situații. Pînă la urmă, construcția accesorie (toaleta) este amplasată legitim pe terenul propriu. S-ar putea de sesizat autoritățile cu responsabilități în domeniul sănătății publice, ca acestea să verifice influența acelei toalete asupra sănătății vecinilor (expertiză a solului,... mai detaliat etc.), și în caz de încălcări a normelor de igienă admisibile, să se dispună demolarea construcției cu lichidarea consecințelor, sau de a o reamplasa.

15 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

De asemenea, sesizaţi http://cnsp.md/ cu o plângere. Cel puţin ei vă vor spune care sunt normativele în domeniu.

15 iunie 2017
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua! Paralel va- si recomanda sa va adresați cu o plîngere în adresa autorității publice locale (primariei) pentru a confirma de catre autoritate faptele invocate de dvs. Succes!!!

15 iunie 2017
Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Suplimentar, va recomand cind ca urmare a plingerii dvs. La data locului va veni reprezentantul primăriei sa invitați si vecinii dvs, iar la data locului sa efectuați înregistrări foto- video a locului vizat, bafta!

15 iunie 2017