Care sunt taxele la cumpărare apartament?

31 mai 2017 3489

Bună ziua, aș dori să procur un apartament. Am găsit deja o variantă bună, dar vinzatorul e de acord să cedeze la preț dacă eu voi achita toate taxele. Aș vrea să aflu ce anume se achită și care sunt formulele de calcul? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Cristian Șchiopu
  • Student

Andrian,

Contractele de vânzare cumpărare a bunurilor imobile trebuie să fie autentificate notarial, deci urmează să fie plătite serviciile notariale pentru autentificarea contractului și taxa de stat pentru transferul dreptului de proprietate.

În cele ce urmează sunt următoarele taxe care trebuiesc achitate:

1) Cuantumul plăţii pentru autentificarea tranzacţiilor evaluabile cu bunurile imobile, în... mai detaliat cazul în care solicitantul este persoană fizică, se stabileşte în proporţie de 0,1% din valoarea tranzacţiei, însă nu mai puțin de 120 lei.

Dacă apartamentul va costa 200000 lei pentru autentificare se vor achita 200 lei. Pentru mai multe detalii consultați articolul 8 din prezenta lege: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=313068

2) Pentru transferul dreptului de proprietate privată se va achita 0,5 % din valoarea apartamentului indicată în contract, dar nu mai puţin decât valoarea indicată în registrul bunurilor imobile. Pentru mai multe detalii, punctul 11) din articolul nr.3 al prezentei legi: http://lex.justice.md/md/313274/

3) La Cadastru va trebui să achitați suma de 50 lei minim pentru operarea modificărilor în cadrul Registrului Bunurilor Imobile să vă înscrieți dreptul de proprietate. Pentru a consulta valoarea serviciilor Registrului Cadastral consultați: http://www.cadastru.md/servicii/catalogul-serviciilor

Important: Să fiți atent în privința căror taxe se referă proprietarul apartamentului. Întrebați-l dacă acesta a achitat impozitul pentru bunurile imobiliare. Acest impozit se achită anual de către proprietarii apartamentelor. În cazul în care veți cumpăra apartamentul riscați să achitați și impozitul dat. Impozitul pe bunurile imobiliare se achită nu mai tîrziu de 15 august şi 15 octombrie a anului curent.

Dacă mai apar întrebări, nu ezitați să le adresați. Multă baftă!

1 iunie 2017
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Andrian,
Intrebarea dvs. este una generala si poate fi interpretata.
La vinzarea-cumpararea imobilelor sunt diferite taxe, dar sunt si impozite, pe care lumea, la fel, le percepe ca taxe.
Asadar, aveti taxele notariale care difera de la notar la notar, este taxa de stat, care la fel nu... mai detaliat este fixa, etc. la fel, sunt taxe la inregistrarea bunului care, la fel, difera.
La finalul anului fiscal, vinzatorul are obligatia de achitare a impozitului pe venit (persoanele la fel pot considera aceste sume drept taxe) sau pe sporirea/diminuarea de capital.
Cel mai potrivit este sa discutati cu vinzatorul ca sa excludeti orice interpretare gresita si ulterior un notar, iar la finele anului fiscal un contabil.

1 iunie 2017
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua!
Găsiți mai multă informație în acest articol:
https://dreptimobiliar.md/cine-suporta-cheltuielile-la-vanzarea-cumpararea-unui-bun-imobil/

13 iulie 2020