Care sunt termenii de lichidarea a unei firme, in baza hotarii de judecată depusă de creditor?

13 iunie 2017 124

Buna ziua! Care sunt termenii de executare a unui dosar civil care se afla la executorul judecătoresc? Ce poate întreprinde un executor judecătoresc, daca debitorul nu achita? Care sunt termenii de lichidarea a unei firme, in baza hotarii de judecată depusă de creditor?

Jurist comments 1

Denis Draguțan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua! ce tine de procedura de executare silită si termenele de executare a unui document executoriu, inclusiv măsurile întreprinse de executorul judecătoresc in scopul executării documentului executoriu sunt prevazute expres in codul de executare a RM. Referitor la cea dea doua intrebare probabil ati avut in vedere modul si... mai detaliat procedura de constatare si declarare a insolvabilitatii debitorului urmată de lichidarea acestuia, procedura reglementate de Legea nr.49 cu privire la insolvabilitate. Succes!

13 iunie 2017