Care trebuie să fie distanța între o casă și o stație de autobuz?

29 mai 2020 55

Care este distanța minimă între o casă de locuit particulară din oraș și stația de transport public? Peretele stației la care mă refer se află la 50 de centimetri de peretele casei care este ca și hotar.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Vitalie,

Conform legii orice construcție, lucrare sau plantație se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanțe minime de 60 de cm față de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau regulamentul de urbanism, astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor... mai detaliat proprietarului vecin.

29 mai 2020