Carnet de munca

3 decembrie 2017 84

Buna ziua. Am si eu o intrebare: am un cunoscut care a fost angajat fara contract e munca si acum are nevoie de carnet de munca pentru a depune la o ambasada pentru o viza de scurt sejur. Deci acum el nu poate sa isi faca viza. Cum poate angajatorul sa clarifice aceasta problema: poate sa ii faca un carnet de munca, poate sa inscrie termenul cit a lucrat fara contract sau se va considera termenul doar de la inceperea carnetului? Merci anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Victorina, conform art. 66 alin. (1) din Codul muncii, carnete de munca se tin pentru toti salariatii car lucreaza in unitate mai mult de 5 zile lucratoare. Faptul ca a fost angajat (dupa anul 2003) si nu s-a perfectat contract de munca, precum si nu s-au efectuat inscrierile corespunzatoarea in... mai detaliat carnetul de munca (daca a lucrat mai mult de 5 zile), reprezinta o incalcare a legislatiei muncii de catre angajator. Munca nedeclarata (fara contract de munca) este interzisa, iar angajatorul (suplimentar raspunderii pe care o poarta fata de salariat) va fi tras la raspundere contraventionala. In mod prioritar, cunoscutul Dvs urmeaza sa incerce o solutionare amiabila cu fostul angajator (facind referire la regulile de mai sus), iar daca ultimul refuza - sa se adreseze la inspectia muncii si/sau in instanta de judecata. Orice proba (martori, comunicare scrisa, rezultat al muncii, etc) care confirma angajarea respectiva, este necesara in acest caz. Succes!

3 decembrie 2017