Carnet de munca

7 februarie 2018 59

Sotia mea a activat pe parcursul a 3 ani la serviciu fara carnet de munca, iar acum ea este insarcinata. Eu ca sot am dorit sa iau concediu maternal pe numele meu, insa nu am putut, deoarece reiese ca lucreaza oficial. La CNAS mi s-a aratat salarizarea ei timp de un an. E posibil ca angajatorul sa-i faca carnet de munca fara a semna un oarecare contract? Daca nu, ce as putea face in aceasta situatie? Mersi mult!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Dumitru.
Angajatorul este obligat să - i facă carnet de muncă:
Anexa nr.1
la Hotărîrea Guvernului nr.1449
din 24 decembrie 2007 ,,REGULAMENT privind completarea, păstrarea şi evidenţa carnetului de muncă”
I. Dispoziţii generale
1. Carnetul de muncă constituie documentul de bază privind activitatea de muncă a salariaţilor pe teritoriul... mai detaliat Republicii Moldova.
2. Carnetele de muncă se întocmesc în mod obligatoriu pentru toţi salariaţii care au lucrat cel puţin 5 zile în cadrul unităţii, indiferent de tipul de proprietate şi forma organizatorico-juridică a acesteia, inclusiv pentru salariaţii nescriptici şi salariaţii - cetăţeni străini şi apatrizi.
Adresați-vă la Inspectoratul Muncii din raza teritorială unde locuiți.

8 februarie 2018
  • Parajurist

Dumitru, referitor la ceea ce a-ti scris mai sus, posibil ca sotia d-stra a activat in cimpul muncii si a avut incheiat un contract de prestari de servicii. In asa caz salariatul nu are carnet de munca.

8 februarie 2018