Carnet de munca

26 ianuarie 2018 88

Buna! Cer ajutor pentru colega mea pe care au concediat-o pe art. 86 alin.1) k). Dupa asta nicaieri nu va putea activa, adica s-a zis cu cariera ei? Acum ce poate sa faca cu carnetul acela?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Anatolie Ceban
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Bună Alina ! Dacă colega Dvs. consideră că angajatorul a concediat-o pe nedrept, poate ataca decizia de concediere în instanța de judecată, în caz contrar colega Dvs, va putea activa doar în domenii ce nu țin de gestionarea nemijlocită a mijloacelor băneşti sau valori materiale ori care au acces... mai detaliat la sistemele informaţionale ale angajatorului (sisteme de colectare şi gestiune a informaţiei).

26 ianuarie 2018