Carnet de munca RM

26 iulie 2017 61

Buna ziua, am o intrebare va rog. Am lucrat la o fabrica in Chisinau si la angajare te pune sa scrii un document precum ca daca te eliberezi timp de 1 an, iti retine 3.000 lei din salariu. Eu am lucrat 2 luni si nu am mai iesit la lucru. Contractul a fost desfacut, dar in carnetul de munca mi-a pus Concediat conform art. 86 absenta de la lucru fara motive intemeiate! Daca sa ma angajez in alta parte, pot avea probleme? Pot sa-mi refuze angajarea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut!
Din punct de vedere juridic, faptul ca in carnetul de munca este indicat ca ai fost concediat pentru absenta de la munca, nu trebuie sa fie un temei pentru refuzul de angajare la alt loc de munca.
Tot din punct de vedere juridic, orice angajator are o anumita libertate decizionala in... mai detaliat ceea ce priveste selectarea personalului. Adica, in practica, noul angajator ar putea sa-si creeze o impresie mai putin pozitiva vazind pentru ce ai fost concediat de la ultimul loc de munca.

26 iulie 2017