Carte verde

11 aprilie 2020 48

Bună! Îmi spuneți, vă rog, este posibil de intrat cu un automobil înmatriculat în Italia, a cărui carte verde nu cuprinde "Republica Moldova", iar la intrare în țară să cumpăr asigurare RCA pentru autovehicule înregistrare peste hotare? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua,

În mod normal, asiguratorul în contractele de asigurare de răspundere civilă pentru pagubele produse de autovehicule ar trebui să asigure autovehiculele înmatriculate pe teritoriul statului unde își are sediul asiguratorul.
Adică, dacă automobilul Dvs este înmatriculat pe teritoriul Italiei, atunci în asigurarea contractata acolo trebuie... mai detaliat să fie desemnată și Republica Moldova.
La nivel național, avem indicii în acest sens și în Legea nr. 414 din 22.12.2006 cu privire la asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru pagube produse de automobile.

Astfel, potrivit prevederilor art. 39 alin. (2) lit a din actul normativ menționat, Poliția de Frontieră din subordinea Ministerului Afacerilor Interne va exercita, în punctele de trecere a frontierei de stat a Republicii Moldova, funcţia de control:
a) la intrarea în ţară, asupra deţinerii de către utilizatorii de autovehicule înmatriculate în alte state a documentelor internaţionale de asigurare valabile în Republica Moldova.

Totuși, aceeași lege, prin intermediul prevederilor art. 4 alin. (2) lit. a lasă o poartă deschisă pentru interpretare favorabilă Dvs. Astfel, se dispune că Persoanele care intră pe teritoriul Republicii Moldova cu autovehicule înmatriculate în străinătate se consideră asigurate dacă:
a) sînt asigurate în conformitate cu prezenta lege;

Adică, vi se oferă posibilitatea de a contracta RCA la intrarea pe teritoriul vamal al Republicii Moldova.

În orice caz, vă sugerez să examinati atent contractul, să sunați compania de asigurare din Italia să întrebați dacă e posibilă o eventuală modificare a asigurării prin includerea și a Republicii Moldova. Totodată, să sunați companiile de asigurare din Moldova să întrebați dacă practică contractarea asigurărilor dacă mașina e înmatriculata în alt stat (în Italia în cazul Dvs.)

Succese!

12 aprilie 2020
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Actualizare: Diferite companii de asigurare pot avea diferite oferte in ceea ce priveste acoperirea teritoriala a Cartea Verde: o companie poate avea Republica Moldova, alta - nu.

Dar, in virtutea prevederilor legislatiei nationale, cel mai probabil ca o sa aveti posibilitatea de contractare RCA. In orice, caz urmati sugestia mea... mai detaliat de mai sus.

Succese!

12 aprilie 2020